podróże wyróżnione

Rejs na Burano i Murano

11 października, 2018
rejs na burano murano

Rejs na Burano i Murano

Gdy razem z przyjaciółką zadecydowałyśmy, że lecimy do Wenecji, wiedziałam, że punktem obowiązkowym wycieczki będzie Burano i Murano. To dwie wyspy na Lagunie Weneckiej, które są tak samo urokliwe jak Wenecja i skupiają wokół siebie wielu turystów. W poście na temat tego co zobaczyć w Wenecji pisałam, że na Burano I Murano poświęcę osobny post – oto I jest!

English

When me and my friend decided that we were going to Venice, I knew that Burano and Murano would be a must-see. These are two islands on the Venetian Lagoon, which are just as charming as Venice and attract many tourists around. In a post about what to see in Venice, I wrote that I will make a separate post about Burano and Murano – so here it is!

Jak się dostać na Burano i Murano?

Na wyspy można dostać się dzięki tramwajom wodnym “vaporetto” – to nic innego jak łodzie przewożące ludzi po kanałach. My kupowałyśmy bilety 3 dniowe (29e), dzięki czemu nie musiałyśmy zaopatrywać się w jednorazowe, drogie bilety (7,5e). Co ważne, przed każdorazowym wejściem na pokład tramwaju należy przyłożyć bilet(kartę) do czytnika. Najpierw z Piazzale Roma popłynęłyśmy do Murano linią 4.2. Na Murano spędziłyśmy ok. 2 godziny i na Murano Faro wsiadłyśmy w kolejny tramwaj (linia 12) płynący do Burano. Tam również spędziłyśmy trochę czasu, zjadłyśmy przepyszną pizzę i wróciłyśmy tramwajem (linia 12) bezpośrednio do Wenecji (przystanek F.te Nove). Ostrzegam, bo w sezonie kolejki na tramwaje potrafią być długie.

English

How to travel to Burano & Murano?

You can get to the islands thanks to the vaporetto – it’s nothing but boats carrying people on the canals. We bought 3-day tickets (29e), so we didn’t have to buy one-time, expensive tickets (7.5e). Importantly, a ticket (card) should be placed on the reader before each boarding of the tram. First, from Piazzale Roma we sailed to Murano on line 4.2. We spent about 2 hours on Murano and on Murano Faro we took another tram (line 12) going to Burano. We also spent some time there, ate a delicious pizza and returned by tram (line 12) directly to Venice (stop F.te Nove). I warn you, because in the season queues for trams can be long.

Burano – kolorowa, pastelowa wyspa

Burano – to miejsce, które zachwyciło mnie już od pierwszego kroku zrobionego na wyspie. Byłyśmy tam w piątek i było sporo turystów, ale po ucieczce w różne uliczki momentami byłyśmy całkiem same. Ciekawostką jest to, że właściciele domów na Burano muszą poprosić o pozwolenie lokalne władze jeśli chcą pomalować własny dom – pozwolenie to dotyczy również koloru farby! Dzięki temu domy na tej wyspie są tak nietypowe i każdy ma inny, piękny kolor. Uroku dodają kwiaty sadzone przy domach, zasłony na drzwi w różnych kolorach, rowery, a nawet pranie rozwieszone na sznurkach, które czuć w wielu zakątkach wyspy.

English

Burano – pastel, colorful island

Burano – a place that delighted me from the first step taken on the island. We were there on Friday and there were a lot of tourists, but after escaping to different streets we were quite alone. An interesting fact is that homeowners in Burano must ask permission from local authorities if they want to paint their own home. This permission also applies to paint color! Thanks to this, the houses on this island are so unusual and each has a different, beautiful color. Charm is added by flowers planted around the houses, curtains on the door in different colors, bikes, and even laundry hanging on the strings. You can feel in many parts of the island.

Burano kolorowa wenecka wyspa Burano kolorowa wenecka wyspa

Burano island

burano house

Burano kolorowa wenecka wyspa jak dojechać na burano z wenecji Burano kolorowa wenecka wyspa

jak dojechać na burano z wenecji jak dojechać na burano z wenecji

Murano

Murano znajduje się bliżej Wenecji niż Burano i jest mniej kolorowe. Domki mają podobny styl, jednak ich kolorystyka utrzymana jest w pomarańczowo-bordowo-beżowych barwach.  Murano znane jest z wyrobu szkła – znajdziecie tam wiele lokalnych sklepów, w których kupicie produkty ze szkła. Co ciekawe, Murano jest grupą kilku mniejszych wysepek, które połączone są mostami. Jeśli będziecie na Murano, koniecznie musicie spróbować lodów z Murano artisan ice cream (2,5€ za 2 gałki) – są prze, prze pyszne!!! Warto zboczyć z głównego szlaku, zagłębić się w wyspę I spróbować pysznej kawy w towarzystwie lokalnych.

English

Murano

Murano is closer to Venice than Burano and is less colorful. The houses have a similar style, but their colors are kept in orange, burgundy and beige colors. Murano is known for making glass – you will find there many local stores where you can buy glass products. Interestingly, Murano is a group of several smaller islands that are connected by bridges. If you are on Murano, you must try the ice cream with Murano artisan ice cream (2.5 € for 2 scoops) – they are delicious!!! It is worth to deviate from the main trail, delve into the island and try delicious coffee in the locals surrounding.

murano jak się tam dostać

murano wenecja murano wenecja

murano wenecja

murano wenecja murano jak się tam dostać


Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia tych pięknych miejsc 🙂 Jeśli wybierzecie się do Wenecji – koniecznie zarezerwujcie połowę dnia na taką wycieczkę!

You Might Also Like

30 komentarzy

 • Reply Siljan 11 października, 2018 at 18:40

  Piękne zdjęcia i piękna wycieczka. Byłem w Wenecji dwukrotnie, a na tych wyspach nie byłem. Nie wiem jak to się stało. Może jeszcze kiedyś wrócę, choć do ciepłych krajów mi ostatnio nie po drodze. Odkrywam inne piękno, surowe, północne, groźne. Też bardzo Ci polecam, szczególnie Norwegię i Islandię.

 • Reply Gabriela 11 października, 2018 at 19:34

  Cudowne miejsce i zazdroszczę Ci wyjazdu.

 • Reply Mepriz 11 października, 2018 at 19:41

  Piękne zdjęcia! Aż przypomniały mi się wakacje w Wenecji do której jechałam z lekkim strachem, że będzie turystycznie, drogo… A zakochałam się na dobre!

  https://mepriz.blogspot.com/

 • Reply Bogdan 11 października, 2018 at 22:19

  Świetne zdjęcia. Warto wspomnieć, że różnokolorowe domy na Burano wzięły się z tradycji. Otóż, dawno temu, domy malowano na różne kolory po to, by wracający nocą z połowu rybacy mogli trafić do swojego domu (taka wersję słyszałem jak byłem na Burano w 1995 roku). Natomiast na Murano warto odwiedzić hutę szkła, gdzie organizowane są pokazy robienia różnych szklanych cudeniek.

 • Reply ADSTRANGER 12 października, 2018 at 07:22

  aaaa! jak tam pieknie! ♥

 • Reply Ola 12 października, 2018 at 08:42

  Obie wyspy są przepiękne i bardzo urokliwe. Mnie do siebie przekonało Burano, które jednak jest kolorowsze 😀

 • Reply Kasia Kubiak 12 października, 2018 at 11:23

  Uwielbiam Włochy i Wenecję, ale tam, gdzie piszesz, jeszcze mnie nie było. Dzięki za inspirację i bajkowe zdjęcia.

 • Reply Agnieszka 12 października, 2018 at 11:50

  Przepiękne zdjęcia, aż czuć powiew lata . Zazdroszczę tak pięknej podróży

 • Reply Ewa Macherowska 12 października, 2018 at 14:28

  Ale kolorowo <3

 • Reply Asia 14 października, 2018 at 12:45

  jak cudownie ! :))

 • Reply Katsuumi 14 października, 2018 at 16:10

  Jakie cudowne kolorowe budynki 🙂 piekne zdjecia 🙂 pozdrawiam i zapraszam 🙂

 • Reply pomysły na biznes modowy 15 października, 2018 at 17:40

  Super zdjęcia, bardzo kolorowe! Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Reply Marcin BWZ 21 października, 2018 at 05:03

  Bajkowe miejsce, magia kolorów robi robotę 🙂 Moim zdaniem idealne miejsce na sesje zdjęciowe, pasuje pod każdy kolor 🙂
  Czy te miejsca są mniej oblegane przez turystów niż Wenecja?

  • Reply Gabriela Grębska | Kolorowa Dusza 22 października, 2018 at 16:34

   Było sporo osób na tych głównych uliczkach ale gdzieniegdzie nie było nikogo. Podejrzewam, że zarówno Wenecję i te wyspy warto odwiedzać albo w miesiącach mniej obleganych, albo np. w ciągu tygodnia (ja byłam na weekendzie).

 • Reply Daniel Lamotte 21 października, 2018 at 11:22

  Ale to jest ekstra! Jeszcze nie byłem w Wenecji, ale jak będę to Burano i Murano koniecznie do odwiedzenia 🙂 No i fotki niczego sobie. Fajnie, że można trafić na takie cudeńka u Andrzeja, będę obserwować! 😀

 • Reply MC 21 października, 2018 at 18:01

  Jestem zachwycona! Piękne kadry <3<3

 • Reply Paula 22 października, 2018 at 09:11

  Jak tam pięknie! Mogłabym mieszkać w takim miejscu z wejściem do domu w jakiejś bocznej uliczce, na którą zaplącze tylko specyficzny typ turysty (taki jak ja :P). Te kolory są zachwycające <3

 • Reply hassan shakir 26 października, 2018 at 13:48

  Lovely Pictures.
  Regards.
  Coopanz.com
  Codeswodes.com

 • Reply Naman Modi 30 października, 2018 at 08:24

  Carry on the good work. This is a great post. I like this topic. Your selection of the topic is very good and also well written. Thanks for sharing.

 • Reply Certificate Attestation in Dubai 5 listopada, 2018 at 10:45

  Such an amazing job accomplished! Thanks for giving us this nice, useful piece of information.

 • Reply Patryk Tarachoń 25 listopada, 2018 at 10:22

  Świetnie opisane, a jeszcze Twoje zdjęcia dodatkowo dodają klimatu, świetnie!

 • Reply anaz 13 września, 2022 at 06:53

  Such an amazing post, thanks for sharing

 • Reply shifa al jazeera 13 września, 2022 at 10:00

  Thanks

 • Reply hardesh 14 lipca, 2023 at 10:18

  Really very nice blog. Check this also- Online Veterinary Doctor

 • Reply Attestation Services in UAE 31 sierpnia, 2023 at 11:22

  When seeking attestation services in the UAE, it is important to choose a reliable and reputable service provider.Wise Attestation is a renowned and established company that specializes in certificate Attestation services in UAE. https://www.wiseattestationuae.com/

 • Reply attestation service 2 lutego, 2024 at 11:08

  Great Post. Also Visit mofa Attestation

 • Leave a Reply