lifestyle wyróżnione

Jak otworzyć działalność gospodarczą? Odczucia po pół roku prowadzenia własnej firmy

11 kwietnia, 2019
Jak otworzyć działalność gospodarczą

Od założenia mojej własnej firmy minęło już ponad 6 miesięcy. Bywały gorsze i lepsze momenty. Ten czas zleciał mi bardzo szybko i aż dziwię się, że to już ponad pół roku! Zapytałam Was na moich InstaStories co chcielibyście dowiedzieć się właśnie o otwieraniu działalności oraz o mojej firmie. Dostałam wiele pytań, dlatego na część postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.

Jak otworzyć działalność gospodarczą?

Aby otworzyć działalność należy wypełnić wniosek do CEIDG – można zrobić to nawet przez internet jeśli posiadamy profil zaufany (można go zrobić w niektórych bankach). Kolejnymi elementami jest zgłoszenie do ZUS i ewentualnie do VAT, ale tym zazwyczaj zajmuje się już księgowa.

Jak przygotować się do założenia firmy?

Wszystko zależy od branży w jakiej działamy. Większość działalności nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń. Jedyne co potrzebujemy to wiedzę w danym temacie, trochę doświadczenia i odwagi. Nie każda działalność wymaga również wynajmowania lokalu – możemy przecież pracować w domu, w kawiarni, miejscach coworkingowych. Przed rozpoczęciem działalności warto skonsultować się z księgową odnośnie rzeczy, jakie będą naszym obowiązkiem jako przyszły przedsiębiorca. Każda firma rządzi się swoimi prawami, są różne przepisy i należy się z nimi zaznajomić – szczególnie, jeśli chcemy zatrudniać pracowników, sprzedawać towary. Warto poszukać informacji na temat dofinansowań – często Urząd Pracy ma bardzo dużo wolnych miejsc, a ponad 20 000 zł to sporo pieniędzy.

Jakie koszty ponosi osoba prowadząca działalność?

  • Najważniejszym kosztem są składki ZUS. Przez pierwsze 6 miesięcy możemy płacić jedynie składkę zdrowotną 342,32 zł / mc , następnie przez 2 lata tzw. Mały ZUS 558,08 zł / mc, a później już pełną składkę – w 2019 r. jest to 1316,97 zł/mc.
  • Podatek, uzależniony od wybranej formy
  • Kolejnym, nieobowiązkowym kosztem jest… księgowa. Można prowadzić księgowość samodzielnie, jednak z doświadczenia wiem, że lepiej powierzyć to komuś, kto się na tym zna 🙂 Koszt w zależności od liczby dokumentów, wybranej formy opodatkowania, ilości pracowników – na początek zazwyczaj jest to 100-200zł netto.
 • nieobowiązkowe: lokal, opłata za internet, stronę internetową, energię, telefon itd.

Jak widać prowadzenie działalności nie jest bardzo kosztowne. Na początku dużym wydatkiem mogą być składki ZUS. W przeciwieństwie od podatku, płaci się je niezależnie czy zarobimy, czy nie.


Teraz trochę o mojej firmie – biurze rachunkowym Aktówka w Rzeszowie

Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu biura rachunkowego? Czy ktoś mi pomaga? Jak pozyskiwać nowych klientów, jak się reklamować?  Kiedy przychody przewyższają wszystkie koszty? Czy przenoszę pracę do domu?

To najczęstsze pytania, które dostawałam od Was. Najtrudniejsze w prowadzeniu biura rachunkowego jest to, że trzeba być wszechwiedzącym 😉 Żartuję oczywiście, ale trzeba wiedzieć bardzo dużo lub mieć duże chęci do tego, żeby się douczać, czytać, chłonąć wiedzę. Trzeba mieć dobrą pamięć, bo każdy klient jest inny, każdy ma jakieś wyjątki, więc trzeba nad tym wszystkim czuwać i o nikim nie zapomnieć. W biurze pomaga mi moja mama, która jest nieocenionym źródłem wiedzy, ma już duże doświadczenie w księgowości.

Najlepszym sposobem na przyciągnięcie klienta jest… polecenie przez innego klienta. Na początku może być ciężko, bo zawsze musi być ten pierwszy klient, ale nie ma się co zniechęcać! Ja przez pierwsze 3 miesiące uzbierałam 2-3 klientów, a teraz mam już… 23 firmy. Większość osób przychodzi z polecenia lub dzięki reklamie. Wypróbowałyśmy reklamę w google, bannery przy biurze, reklamę na facebooku i różnych grupach i na razie to ostatnie sprawdza się najlepiej. Dobry profil na facebooku to podstawa 🙂 Mam również oznaczone biuro w Google Maps.

Dostałam kilka pytań na temat zarobków, czyli “kiedy w końcu można zarobić na chleb”. Miałam bardzo dobrych doradców i początki traktowałam raczej jako “bezpłatny staż” 😀 Koszt składek, biura, opłat za energię, reklamy przewyższał moje początkowe przychody, ale teraz jest już tylko lepiej i okres zwątpienia minął.

Pojawiło się pytanie czy przenoszę pracę do domu – tą związaną z księgowością głównie nie, ale zdarza się, że po godzinach pracy klienci konsultują się telefonicznie/internetowo, więc muszę pomóc. Własna działalność to zdecydowanie nie to samo co praca na etat, gdzie wychodzisz z pracy i zapominasz o obowiązkach. W domu pracuję również jako “blogerka” – to drugi kierunek mojej działalności – piszę posty, robię zdjęcia, wymyślam kampanie, utrzymuję kontakt z Wami.

Czy to była dobra decyzja, żeby założyć firmę?

Zdecydowanie tak! Dopiero pół roku za mną, a wiem, że będzie już tylko lepiej. Pracuję ile chcę, kiedy chcę, gdzie chcę, a jeśli zrobię coś nie tak, to mogę być zła tylko na siebie. Nie lubię być zależna od kogoś, dlatego taki tryb pracy jest dla mnie najlepszym wyborem. 🙂


Jeśli spodobał Ci się ten post, zajrzyj na mojego firmowego fanpage, instagrama i zostaw po sobie ślad, albo po prostu podaj dalej 🙂


PS: Wiele osób pytało o wystrój, więc podlinkowuję poszczególne rzeczy:

SOFA | SEGREGATORY | KRZESŁA BIUROWE

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply G_ienia 11 kwietnia, 2019 at 17:18

  Jeśli potrzebujesz pracownika jestem chętna 😀

 • Reply Natka! 11 kwietnia, 2019 at 20:27

  Kochana jestem z Ciebie ogromnie dumna! Jesteś idealnym przykładem, że chcieć to móc! 🙂 Wierzę, że Twoja firma nabierze rozpędu, czego również bardzo Ci życzę.
  Pozdrawiam serdecznie!

 • Reply Michał 12 kwietnia, 2019 at 00:56

  Podziwiam, jesteś niezwykła.

  • Reply Gabriela Grębska | Kolorowa Dusza 12 kwietnia, 2019 at 07:30

   Bardzo mi miło, dziękuję!

   • Reply Dziecinnie Proste 7 maja, 2019 at 14:12

    Świetny wpis. Marzy mi się rezygnacja z etatu i przebranżowienie. Firmę już założyłam, ale po pół roku zawiesiłam ją – źle wszystko skalkulowałam. Może kiedyś mnie olśni i będę miała odwagę, żeby zaryzykować.

 • Reply Katsuumi 12 kwietnia, 2019 at 20:14

  Gratuluje ci dobrej decyzji z firma 😉

 • Reply Bambi Boho 23 kwietnia, 2019 at 12:36

  Bardzo fajny wpis. Powodzenia

  Zapraszam do siebie w wolnej chwili.
  Miłego dnia, xx Bambi

 • Reply Jakub 30 kwietnia, 2019 at 05:50

  Życzę powodzenia w prowadzeniu firmy 🙂

  Ja ze swojej strony mogę polecić, że w kluczowe jest też przygotowanie solidnej strony internetowej dla firmy. Pokazanie ludzkiej twarzy naszej firmy, tworzenie treści, która może zainteresować naszych potencjalnych klientów i dopracowanie technicznych aspektów (m.in. w kontekście pozycjonowania) może dać w perspektywie kilku miesięcy na prawdę świetne efekty.

  Pozdrawiam,
  Jakub

 • Leave a Reply