lifestyle

Akrobatyka powietrzna na szarfach i kołach – Aerial Studio w Rzeszowie

31 sierpnia, 2019
akrobatyka powietrzna szarfy anna węklar

Cześć! Nie raz na moich profilach social media mogliście zobaczyć zdjęcia na szarfach oraz z kursu szpagatu. Akrobatyka powietrzna na szarfach towarzyszy mi już od 1,5 roku i nie wyobrażam sobie przerwać treningów! Bywały mniejsze lub większe przerwy spowodowane zdrowiem/wyjazdami, ale ciągle wracam. Szarfy to niezwykle wciągający i piękny sport. Motywacja rośnie z zajęć na zajęcia – nawet, jeśli nie jest się urodzonym akrobatą. Aby rozciągnąć się jeszcze bardziej – chodzę również na kurs szpagatu. Szkoła, do której uczęszczam, to Aerial Studio w Rzeszowie, założona przez Annę Węklar. Ania to świetna trenerka, bardzo motywująca osoba, która od wielu lat trenuję akrobatykę i występuje na scenie. W dzisiejszym wpisie zobaczycie zdjęcia mojego autorstwa – z Anią w roli głównej 🙂 Widać gołym okiem, że akrobatyka powietrzna to jej pasja.


Akrobatyka powietrzna na szarfach

Dla kogo są takie zajęcia? Czy trzeba być rozciągniętym, silnym, żeby zacząć?

Dla wszystkich, którzy tylko chcą! Ja zaczynałam z zerowym rozciągnięciem, byłam przysłowiowym drewnem 😉 O szpagatach nawet nie marzyłam. Jako dziecko nie rozciągałam się, raczej przyciągały mnie gry zespołowe i biegi. Jako już dorosła osoba ruszałam się, chodziłam na siłownię, ale na szarfach okazało się, że jest to zupełnie inny wysiłek. Wszystkiego można się nauczyć chodząc systematycznie na zajęcia i dając z siebie jak najwięcej. Z zajęć na zajęcia widać progres i zwiększającą się moc, gibkość.

Po jakim czasie zaczęłam się czuć pewniej na szarfie? Czy ćwiczyłam dodatkowo w domu? Po jakim czasie zrobiłam szpagat?

Chociaż w ogóle nie byłam rozciągnięta, to od początku dzięki trenerce czułam się pewnie i wiedziałam, że mam wsparcie. Na początku przez jakieś pół roku na zajęcia chodziłam raz w tygodniu, co było błędem. Teraz zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu i staram się chodzić regularnie. Przy dwóch treningach bywało, że ćwiczyłam w domu i próbowałam sama się rozciągać. Teraz chodzę na zajęcia 4 razy w tygodniu – 2xszarfy i 2x szpagat. Szpagat na szarfie udało mi się zrobić po około roku, natomiast z podłogą ciągle walczę 😀 

Czy osoba z lękiem wysokości da radę? Jakie części ciała pracują najbardziej na treningu?

Myślę, że tak. Figur nie trzeba robić bardzo wysoko – na początku zaczyna się od minimalnej. Jeśli w tym czasie poczujesz się lepiej – można wyjść wyżej. Czasami trenujemy daną figurę na materacu jeśli jeszcze nie czujemy się pewnie, aby zawisnąć 😀 Wszystko zależy od chęci! Jeśli chcesz spróbować – śmiało! 🙂

Na treningu pracuje całe ciało. Najbardziej – ręce i nogi. Po pierwszych treningach na pewno można odczuć bolące stopy, dłonie, zakwasy na brzuchu, plecach, rękach i nogach. Według mnie jest to miły ból, bo czuć, że coś się w ciele dzieje 🙂

anna węklar

Jak wyglądają zajęcia?

Zaczynamy rozgrzewką – bieg po kole i różne ćwiczenia w ruchu. Następnie stajemy w rozsypce i rozciągamy całe ciało. Po rozciąganiu przechodzimy na szarfy i wykonujemy ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, wchodzenie na górę po szarfie. Następnie uczymy się różnych figur i powtarzamy je 2-3 razy. W tym czasie trenerka asekuruje, pomaga wszystkim zapamiętać kolejność kroków i poprawia błędy. Na koniec treningu kilka ćwiczeń siłowych. Po zajęciach mamy wolny czas, w którym możemy poćwiczyć jeszcze raz figury lub np. zrobić sobie zdjęcia.

Zajęcia prowadzi Mistrzyni Świata w akrobatyce na szarfach (profesjonaliści) & założycielka studia – Anna Węklar oraz Klaudia Taszakowska Mistrzyni Świata w akrobatyce na kołach . Na zajęcia najlepiej ubrać długie legginsy, bluzkę z rękawkiem,zakrywającą plecy.

Cena: 200zł za miesiąc lub 30zł / zajęcia ok.1,5h jeśli są wolne miejsca w grupie

Obecnie trwają zapisy do grupy podstawowej

akrobatyka powietrzna rzeszów treningi na szarfach aerial

Akrobatyka powietrzna na kołach

Zajęcia na kołach odbywają się na podobnych zasadach co szarfy.  Nie musicie być Pudzianami, żeby ćwiczyć na kole – nawet kilkuletnie dziewczynki dają radę 🙂 Na kole tak samo jak na szarfach zrobicie pozycje statyczne oraz dynamiczne – spady. Zajęcia prowadzi Mistrzyni Świata w akrobatyce na kołach – Klaudia.

Cena: 30zł/zajęcia

Obecnie trwają zapisy do grupy podstawowej.

treningi na kołach akrobatyka anna węklar

Kurs szpagatu w Aerial Studio

Jeśli Twoim marzeniem jest zrobienie szpagatu, lub chcesz po prostu rozciągnąć się, aby robić ładniejsze figury na kołach czy szarfach – warto zapisać się na kurs szpagatu! Zajęcia są mega fajne, prowadzone w przyjaznej atmosferze przez Anię oraz Klaudię – obie zostały Mistrzyniami Świata w swoich kategoriach.

kurs szpagatu w rzeszowie

Po ilu treningach uda się zrobić szpagat? To kwestia indywidualna. Niektórzy mają świetne predyspozycje i wystarczy miesiąc treningów, natomiast niektórzy mogą ćwiczyć rok i w dalszym ciągu może brakować kilku centymetrów do podłogi. Ważna jest systematyczność, technika i wytrwałość.

Jak to wygląda? Kurs trwa 1h. Na początku rozgrzewamy się dynamicznie (bieg, podskoki itp.), później rozgrzewka statyczna, gdzie rozciągamy całe ciało. Następie ćwiczenia w parach, jeszcze trochę rozciągania i na koniec trzymanie pozycji w szpagacie. Dziewczyny na treningu palą nawet 500-600kcal! Jest intensywnie, ale bardzo przyjemnie i czuć motywację 🙂 W kursie biorą udział zarówno osoby początkujące jak i te zaawansowane, które chcą zrobić ponad szpagaty. Treningi są odpowiednie dla wszystkich, niezależnie od stopnia rozciągnięcia.

aerial studio akrobatyka powietrzna rzeszów

Obecnie są dwie grupy: w poniedziałki i czwartki oraz we wtorki i piątki. Kurs zawiera 8 x 1h treningi, kosztuje 170zł. Obowiązują zapisy. Kurs trwa już od roku, więc zapisać się możecie w dowolnym miesiącu jaki Wam odpowiada 🙂 Na zajęcia najlepiej ubrać top, legginsy i śliskie skarpety – sprzęt (poduchy, kostki do rozciągania) są na miejscu. Woda obowiązkowo! 😉

Mój progres szpagatu na szarfach:

akrobatyka szarfy

Moje przygody na szarfach

akrobatyka powietrzna na szarfach akrobatyka szarfy akrobatyka szarfy akrobatyka powietrzna na szarfach akrobatyka powietrzna na szarfachakrobatyka szarfy akrobatyka szarfy

Instagram Aerial Studio Rzeszów

Fanpage Aerial Studio 

Szkoły akrobatyki w innych miastach: Kraków – wkrótce Aerial Studio Anna Węklar, na chwilę obecną Real Passion, Lublin – Leila Sport Club


Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania dotyczące treningów – dajcie znać! 🙂 Chętnie odpowiem na interesujące Was tematy.

You Might Also Like

13 komentarzy

 • Reply Siljan 1 września, 2019 at 07:44

  Legginsy można włożyć, a ubrać można się lub kogoś 🙂 A poza tym fajna sprawa. Są też mężczyźni na zajęciach?

  • Reply Gabriela Grębska | Kolorowa Dusza 1 września, 2019 at 11:45

   Tak, zarówno na kursie szpagatu jak i na szarfach byli też mężczyźni 🙂

   • Reply Michał 15 września, 2019 at 08:23

    Wysportowana jesteś. W zdrowym ciele zdrowy duch…

 • Reply warsaw clubs 1 września, 2019 at 12:17

  Też bym chciała być taka rozciągnięta:)

 • Reply Natalia 1 września, 2019 at 20:28

  Wow, kochana jestem pod wielkim wrażeniem!
  Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia towarzyszy mi od dobrych kilku lat; myślę, że dołączenie akrobatyki byłyby ciekawym doświadczeniem. Fakt, że miałabym taką możliwość – bo wymieniony jest Lublin napawa mnie wielką ekscytacją. Na pewno spróbuje, choćby na próbę.
  Pozdrawiam serdecznie!

 • Reply Natalia 1 września, 2019 at 23:00

  wow, coś iesamowitego :)1

 • Reply Oliwia 2 września, 2019 at 09:57

  Teraz to już możesz się zatrudnić do cyrku 🙂 Super Ci idzie!

 • Reply Iwona 2 września, 2019 at 18:43

  Podziwiam te dziewczyny jak są rozciągnięte. Ja nie miałam smykałki do sportu.

 • Reply kashienka z OdkrywajacAmeryke.pl 3 września, 2019 at 14:25

  Woow, jestem pod wielkim wrażeniem 🙂 Super Ci to idzie! Ja obawiam się, że połamałabym obie nogi próbując zrobić choć jedną figurę w powietrzu 😀 Choć oczywiście chętnie bym spróbowała jak to wszystko wygląda!

 • Reply Bożena 14 września, 2019 at 11:50

  ale super, ale bałabym się

 • Reply Paulina 18 września, 2019 at 11:39

  Z gimnastyki nigdy nie byłam dobra. Podziwiam i gratuluję progresu! 🙂

 • Leave a Reply