podróże

Atrakcje Norwegii – co warto zobaczyć?

3 września, 2019
atrakcje norwegii ciekawe miejsca które warto zobaczyć

Atrakcje Norwegii – co warto zobaczyć?

Cześć! Przychodzę do Was z kolejnym postem na temat wycieczki do Norwegii, a konkretniej będę pokazywać najpiękniejsze atrakcje Norwegii. Oczywiście takich miejsc jest mnóstwo i zwiedzanie wszystkiego zajęłoby wieczność, ale pokażę Wam takie miejsca, które odwiedziłam razem z moją rodziną i podobały się nam najbardziej 🙂 Naszym celem było zobaczenie różnych obszarów Norwegii, dlatego codziennie zmienialiśmy miejsce zamieszkania i jeździliśmy po okolicach. Oczywiście wcześniej robiliśmy rozeznanie co warto zobaczyć i zwiedzaliśmy wszystko po kolei 🙂 Atrakcje znajdują się blisko parkingów – nie decydowaliśmy się na wędrówki ze względu na wiek i kondycję moich dziadków 🙂 Nasza trasa jest idealna dla osób starszych, dzieci, ale również dla osób, które nie chcą typowych górskich wędrówek. Szczegółowy opis naszej trasy, ceny, campingi opisałam w poście “Jak zorganizować wycieczkę do Norwegii i Szwecji?“.

Miasto Trondheim

Gamle Bybro – most i stare, kolorowe domki Bakklandet

Najpiękniejszy rejon w Trondheim. Zaczyna się od wyjątkowego mostu Gamle Bybro – od tego momentu zaczynają się piękne, klimatyczne, stare domki w różnych kolorach. W Bakklandet czas się zatrzymał – jest sielsko, spokojnie. Znajdziecie tutaj wiele uroczych restauracji, kawiarni i barów. Warto zgubić się i iść przed siebie.

atrakcje trondheim norwegia atrakcje trondheim norwegia atrakcje trondheim norwegia

co zobaczyć w trondheim co zobaczyć w trondheim

atrakcje trondheim norwegia

co zobaczyć w trondheim co zobaczyć w trondheim

Katedra Nidarosdomen

Strzelista, ogromna, gotycka katedra z XI wieku, zdobiona przez 57 rzeźb apostołów i świętych. Chociaż nie przepadam za tego typu atrakcjami, to katedra robiła naprawdę ogromne wrażenie – szczególnie jej frontowa ściana.

Katedra Nidarosdomen Katedra Nidarosdomen

Droga Atlantycka

Jedna z największych atrakcji – droga jest jakby “zawieszona” nad oceanem. Biegnie wzdłuż kilku małych wysepek, na trasie jest kilka parkingów, na których można się bezpiecznie zatrzymać i zobaczyć wyspy/trasę. Dziennik The Guardian uznał Drogę Atlantycką za najpiękniejszą trasę samochodową świata, jest jednym z 10 najchętniej odwiedzanych miejsc w Norwegii.

 Droga Atlantycka atrakcje norwegii Droga Atlantycka co warto zobaczyć w norwegii Droga Atlantycka co warto zobaczyć w norwegii Droga Atlantycka atrakcje norwegii

Droga Trolli

Trollstigen to trasa składająca się w wielu serpentyn – przed wjazdem na drogę znajduje się jedyny w Norwegii znak drogowy UWAGA TROLLE. Droga jest bardzo malownicza, ale też wymagajaca dla kierowcy. W połowie trasy znajduje się wodospad, przy którym można śmiało zaparkować. Na samej górze jest sklep, restauracja i punkt widokowy “The Trolls Path Viewpoint”, z którego widać cała trasę. My byliśmy tam około godziny 10-11 i niestety mgła zasłaniała widok. Tubylcy polecali wizytę po godzinie 13.

droga trolli atrakcje norwegii

droga trolli atrakcje norwegii droga trolli atrakcje norwegii

droga trolli atrakcje norwegii droga trolli atrakcje norwegii droga trolli atrakcje norwegii

droga trolli atrakcje norwegii droga trolli atrakcje norwegii

droga trolli norwegia

Zdjęcie punktu widokowego – Paul Povoroznuk z Unsplash

A po drugiej stronie Drogi Trolli (droga na Geiranger)…

Droga jest niezwykle malownicza, na każdym kroku zachwyca. Na trasie warto zatrzymać się przy Gudbrandsjuvet – to miejsce nad rwącą rzeką, w którym zrobione są specjalne ścieżki dla turystów. Woda płynie w dziurach między wielkimi skałami, co wygląda bardzo interesująco. 

atrakcje norwegii

najciekawsze miejsca w norwegii

najciekawsze miejsca w norwegii najciekawsze miejsca w norwegii

Najpopularniejsze atrakcje Norwegii – Geiranger fiord

Nad tym fiordem toczyła się akcja filmu katastroficznego FALA. Najładniejszy widok na fiord Geiranger będziecie mieli z punktu widokowego “Ørnesvingen-eagle Road”, jadąc Drogą Orłów. Widać tam całe miasto, port, wodospady, a sam punkt również ciekawie wygląda i po szklanych elementach woda spływa w dół. Na dole również jest ciekawie, jednak z góry widać potęgę i głębie turkusowej wody. Po Geirangerfjord pływają promy turystyczne – niestety my nie wiedzieliśmy, że trzeba robić rezerwacje przez internet i nie udało się nam załapać na wycieczkę. Podczas rejsu widać “The Seven Sisters” czyli Kaskadę Siedmiu Sióstr (wodospady).

najpiękniejsze atrakcje norwegii najpiękniejsze atrakcje norwegii geiranger fiord norwegia ciekawe miejsca

punkt widokowy geiranger atrakcje norwegii punkt widokowy geiranger atrakcje norwegii

najpiękniejsze atrakcje norwegii

Fossevandring Geiranger

Ścieżka prowadząca z Norwegian Fjord Centre wzdłuż rwącej rzeki – piękne wodospady i widoki naokoło. Na trasie znajdziecie Storfossen Waterfall Viewing Platform czyli miejsce, z którego blisko podejdziecie do wodospadu. Miejsce jest popularne, ale jest pięknie!

geiranger co zobaczyć norwegia geiranger co zobaczyć norwegia geiranger co zobaczyć norwegia

geiranger co zobaczyć norwegia wodospad geiranger

Droga Geiranger – Stryn

Najpiękniejszy obszar w Norwegii, który udało mi się zobaczyć. Ta trasa była tak cudowna, malownicza, że nie mogłam oderwać nosa od szyby i chciałam się ciągle zatrzymywać. Wszędzie było TAK PIĘKNIE! Skały, czyste jeziorka, wysokie góry, nietypowa roślinność… Wszystko tworzyło tak piękny klimat! Dzięki tej drodze nawet nie było mi żal, że nie udało się nam popłynąć promem przez Geiranger – ominęlibyśmy wtedy tą drogę. Jeśli będziecie w tym rejonie – koniecznie jeźdźcie tą drogą. PS: Sama trasa jest dosyć wymagająca dla kierowcy, ale jadąc powoli na pewno wszyscy dadzą radę.

norwegia co zobaczyć norwegia co zobaczyć

Wodospad Videfossen

Wodospad w pobliżu trasy Geiranger – Stryn – warto zboczyć na chwilę i go zobaczyć! Na miejscu jest mini parking (wjazd na parking hotelu w pobliżu jest zakazany), z którego można przejść na górna część lub na kładkę widokowa. Błękitna woda, wysokie góry, nietowarzyskie owce. 😉

wodospad w norwegii

wodospad w norwegii norwegia zwierzęta

Oppstrynsvatnet – turkusowe jezioro

Nad tym jeziorem postanowiliśmy zakończyć podróż jednego dnia i znaleźliśmy tutaj camping. Jezioro jest ogromne, zachwyca niezwykle turkusową wodą. Jest idylliczne, jak z bajki. Szczególnie o poranku, gdy woda jest spokojna, a światło pada z boku, wydaje się być jak zaczarowane.

najpiękniejsze miejsca w norwegii

Oppstrynsvatnet
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gabriela Grębska (@kolorowa_dusza)

Półwysep Dispaholmen na jeziorze Oppstrynsvatnet

Oprócz cudownego, turkusowego jeziora znalazłam również malutki półwysep Dispaholmen, który był MAGICZNY. Do półwyspu prowadziła polna dróżka, na około soczysta, zielona trawa. Na miejscu garstka ludzi opalających się i dzieci kąpiące się w wodzie. Białe kamyczki prowadziły na małą wyspę. Nie było tam nikogo. Ukształtowanie terenu sprawiało, że robiły się tam ukryte zakątki – wszędzie były skałki, drzewa i krzewy osłaniające to miejsce od lądu. Po jednej stronie znalazłam ławkę nad urwiskiem. W innej części idealne miejsce dla rybaków. Po trzeciej – łagodną, kamienistą plażę, na której czułam się jak w filmie (serio!). Magia, magia i jeszcze raz magia.

najpiękniejsze miejsca w norwegii najpiękniejsze miejsca w norwegii najpiękniejsze miejsca w norwegii najpiękniejsze miejsca w norwegii

Wodospad Likholefossen 

Duży, ale płaski wodospad z ciekawa, metalowa kładka. W drodze ze Stryn do wodospadu  mijaliśmy również inne miejsca z wodospadami, które nie są oznaczone na mapie. Warto zatrzymać się także przy Loen Skylift – jest to kolejka górska, z której sa fantastyczne widoki na fiord!

wodospad norwegia wodospad norwegia wodospad norwegia wodospad norwegia

Bergen 

Bergen, czyli miasto deszczu. Tak też było jak przyjechaliśmy. Pogoda nie zniechęciła nas do zwiedzania miasta – turystów również nie. Zobaczyliśmy dwa najbardziej popularne miejsca w Bergen, czyli Floibanen oraz zabytkowe, stare, kolorowe domki. Floibanen to kolejka, która wyjeżdża na górę, z której widać całą panoramę Bergen. Wejście jest płatne – 125 koron norweskich w obie strony. Możliwe jest wejście na nogach po schodach za darmo. 

Druga atrakcja – kolorowe domki – to Bryggen znane również jako Tyskebryggen. Te hanzeatyckie budynki handlowe sa wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na żywo wygląda to naprawdę pięknie! Nawet w deszczu. To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w Norwegii.

bergen kolorowe domki bergen kolorowe domki

bergen kolorowe domki

kolejka bergen na panoramę kolejka bergen na panoramę

kolejka bergen na panoramę

Jeśli będziecie w okolicach Bergen, koniecznie zobaczcie Steinsdalsfossen. Jest to bardzo popularny wodospad, nad który niestety nie udało się nam dotrzeć ze względu na pogodę. Można tam wejść pod kurtynę spadającej wody, jest tam wyznaczona specjalna ścieżka.

Widoki na trasie Flåm – Gol

Jadąc tą trasą można zjechać na piękny punkt widokowy Stegastein viewpoint. Bardzo ciekawie zrobiona platforma, która zapiera dech w piersiach. My trafiliśmy niestety na brzydką pogodę 😉

źródło: sognefjord.no

Za to na tej trasie udało się nam w końcu zobaczyć renifery! Spełniłam jedno ze swoich skandynawskich marzeń i mogliśmy jechać dalej 😉 Przejechaliśmy ponad 5000 kilometrów po Szwecji i Norwegii, a renifery pokazały się jedynie w tym miejscu.

gdzie zobaczyć renifery norwegia renifery w norwegii

krajobraz norwegii krajobraz norwegii

krajobraz norwegii

Oslo – co zobaczyć w stolicy Norwegii?

Opera w Oslo – stworzony w neomodernistycznym stylu budynek, największy zbudowany w Norwegii na przestrzeni ostatnich 700 lat. Stworzony na styku morza i lądu. Bardzo ciekawe miejsce – można wejść na dach I oglądnac większ część Oslo. 

co zobaczyć w oslo atrakcje oslo co zobaczyć w oslo

Park Vigelanda – popularny park z 212 rzeźbami przedstawiającymi nagie postacie. Rzeźby zostały wykonane przez rzeźbiarza Gustava Vigelanda i jego pracowników. Park jest bardzo zadbany, duży powierzchniowo. 

park vieglanda w oslo park vieglanda w oslo park vieglanda w oslo park vieglanda w oslo


Byliście w Skandynawii? Jakie atrakcje Norwegii podobały się Wam najbardziej? Dajcie znać co jeszcze ciekawego można zobaczyć w tym magicznym kraju! 🙂

You Might Also Like

23 komentarze

 • Reply Dominika 4 września, 2019 at 07:00

  Cudowne zdjęcia! Widzę, że pogoda nie sprzyjała Wam cały czas, ale na pewno nie zepsuło Wam to zabawy. Niesamowicie wyglądają te domy na palach – jakby miały zaraz runąć.

  • Reply Gabriela Grębska | Kolorowa Dusza 4 września, 2019 at 08:15

   No niestety, pogoda w Norwegii bywa różna 🙂 Pomimo tego było świetnie, a taki mroczny klimat też wzbudzał podziw!

  • Reply Pan Łoś 4 września, 2019 at 16:43

   Pogoda w Norwegii jest jaka jest, jak się nie podoba, wystarczy czasem poczekać parę chwil.

   • Reply Piechur Club 6 września, 2019 at 09:34

    To samo mówią na Islandii. Jednak nie zawsze się sprawdza ?.

 • Reply Michał 5 września, 2019 at 13:26

  Zdjęcia niesamowite. Ty, na sportowo-jak zawsze kobieca piękna!

 • Reply Magdalena 6 września, 2019 at 09:07

  Gdybym sama nie marzyła o takiej podróży, to Twoja relacja napewno by mnie do tej wyprawy przekonała! Piękne zdjęcia! Zapierające dech w piersiach. Sprawiają, że marzenia na nowo zaczynają żyć.

 • Reply Iwona Motyw Kobiety 6 września, 2019 at 09:26

  O matko,jaki piękny świat stworzył Bóg! :-))) Tak, słyszałam o pięknie Norwegii, ale jeszcze mnie tam nie było! Ta droga Atlantycka to musi być coś! a wypożyczaliście auto, czy swoim? Na pewno Norway jest u mnie na liście must-be-there!

  W Skandynawii byłam, w Szwecji kilkanaście lat temu- dla mnie: cudowny klimat, krystalicznie czyste powietrze, lasy jak z bajki.

 • Reply EwaR 8 września, 2019 at 16:17

  Przepiękne zdjęcia, napatrzeć się nie można :))

 • Reply Karolina Połonicka 9 września, 2019 at 13:47

  Norwegia jest piękna! Mam plan w przyszłym roku wybrać się tam na pełne dwa tygodnie 🙂 Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować wszystko, co sobie założę!

 • Reply Justyna Zielińska 10 września, 2019 at 19:10

  Wybieram się w przyszłym roku. Dzięki za cenne rady:)

 • Reply Krystyna Hycka 11 września, 2019 at 07:09

  Ja przed wyjazdem planuję zobaczyć wszystkie miejsca, które sobie wybiorę, ale muszę przyznać, że zawsze o czymś zapomnę, albo się nie złoży. W tym roku wakacje miałam bardzo aktywne 🙂

 • Reply Wera 12 września, 2019 at 11:58

  Polecam odwiedzić dzielnice Tyskebryggen. Jest to ciąg drewnianych budynków o ostro zwieńczonych dachach. Domy są bardzo blisko siebie i tworzą specyficzny nastrój wyizolowania. W zamierzchłej historii mieszkali tu sami mężczyźni, kawalerowie, którym nie można było się żenić. Legenda głosi, że noc spędzali w łóżkach przypominających szafy, co miało uchronić ich przed uleganiem cielesnym pokusom. Jest to mniej znane miejsce ale moim zdaniem ma wiele uroku.
  Sama uwielbiam Norwegię ale minusem są tutaj dla mnie na pewno ceny.

 • Reply Karola 12 września, 2019 at 12:44

  No nie mogę się napatrzeć <3 Nie przypuszczałam nawet, ze Norwegia jest taka piękna! Koniecznie muszę wybrać 😀
  Ale, przepraszam, ostatnie zdjęcie z tym posągiem z Oslo… nie mogę przestać się z niego śmiać 😀

 • Reply Monika 12 września, 2019 at 23:10

  Ale tam ładnie 🙂

 • Reply Ilona 14 września, 2019 at 11:17

  Super wpis, jak tylko odwiedzę to miejsce zacznę odhaczać wszytko z tej listy 🙂

 • Reply Marta 16 września, 2019 at 13:38

  Jakie piękne zdjęcia! Jestem totalnie oczarowana <3 Szczególnie Droga Atlantycka robi niesamowite wrażenie. Dziwię się, że nigdy nie słyszałam o tej trasie, ale dołączam ją do listy moich życiowych must-see.

 • Reply Monika 18 września, 2019 at 23:14

  Ładnie tam w Norwegii

 • Reply Polinefashion 20 września, 2019 at 08:23

  Cudowne widoki!

 • Reply Paulina 20 września, 2019 at 14:18

  Łaaaa! Ale piękne zdjęcia! Jestem totalnie oczarowana Norwegią. Pora wreszcie wpisać ją na listę miejsc do odwiedzenia w najbliższym czasie 🙂

 • Reply Ola 24 września, 2019 at 11:20

  Och, kraje nordyckie! Od kilku lat jestem zakochana w Islandii, co prawda to już nie Skandynawia, ale mocno w tym klimacie. Przepiękne zdjęcia! Czy zdradzisz jakim aparatem cykacie foty? 🙂 Pozdrawiam!

 • Reply Atrakcje Lanzarote - najpiękniejsze miejsca na wyspie, plan wycieczki 5 stycznia, 2020 at 17:29

  […] relacje z innych moich podróży – koniecznie odwiedźcie zakładkę podróże. Jest Norwegia, Szwecja, Wenecja, Barcelona i wiele […]

 • Reply Karol 13 stycznia, 2024 at 10:18

  Super się to czytało naprawdę długi i pasjonujący tekst. Może napiszesz coś jeszcze o swoich podróżach?

 • Leave a Reply