podróże

Atrakcje Szwecji – najpiękniejsze miejsca

28 września, 2019
atrakcje szwecji najciekawsze miejsca szwecja

Atrakcje Szwecji – najpiękniejsze miejsca

Po atrakcjach Norwegii przyszedł czas na atrakcje Szwecji! Szwecja jest krajem bardzo, bardzo zalesionym. Zrobiliśmy tysiące kilometrów i mogę stwierdzić jedno – tutaj znajdziecie spokój. Jadac godzinę leśna, piękna droga mijaliśmy jedno, dwa samochody. Wszędzie jeziora, drzewa, łaki, kolorowe, drewniane domki i… różowe kwiatki. Zwiedziliśmy głównie północna i środkowa Szwecję. Cały plan naszej wycieczki znajdziecie w poście “Jak zorganizować wycieczkę do Szwecji I Norwegii“. Zobaczcie, które atrakcje Szwecji spodobały mi się najbardziej. Wybrałam najpiękniejsze miejsca, chodź na pewno jest ich jeszcze dużo, dużo więcej! 🙂 Prawda jest taka, że na każdym kroku Szwecja urzeka swoim urokiem. 


Storforsen – rezerwat i wodospad

Storforsen to przepiękny, ogromny, szeroki wodospad ulokowany na rzece Piteä. Cały rezerwat jest bardzo dobrze przygotowany na turystów – wstęp I parkingi sa bezpłatne. Na miejscu kawiarnia, toalety, sklepik. Dojście do wodospadu przez skałki/drewniane podesty z parkingu rezerwatu lub z dołu od hotelu. Piękna, niewymagajaca trasa. Na skałkach dostępne miejsca dla rodzin do grillowania, wiele osób podczas ładnej pogody rozkłada tam koce i odpoczywa.

wodospad storforsen w szwecji wodospad storforsen w szwecji

atrakcje szwecji storforsen atrakcje szwecji storforsen

atrakcje szwecji storforsen

wodospad storforsen w szwecji atrakcje szwecji storforsen

wycieczka do szwecji

szwecja atrakcje szwecja atrakcje

Od strony hotelu (gdzie również prowadziła ścieżka nad wodospad) widok był bardziej spokojny, ale równie piękny. Na dole znajduje się mała kapliczka, w której można wziąć ślub.

rzeka pitea w szwecji ślub w szwecji

jeziora w szwecji jeziora w szwecji

Wodospad w mieście Fällfors

Wodospad przy zaporze wodnej w Fallfors. Parking przy kościele – łatwe dojście. Na miejscu znajduje się punkt obserwacji łososia – mając szczęście można zobaczyć ryby w ich środowisku. Widok z mostu lub z metalowej platformy. Przepiękne miejsce.

Fällfors wodospad

Fällfors wodospad Fällfors wodospad

Fällfors wodospad

Wodospad Ristafallet

Zaraz nad tym wodospadem nocowaliśmy na campingu – nieduży, ale z ciekawym spadkiem. Przychodziłam do niego tak często jak tylko się dało – zdecydowanie miał coś w sobie 🙂 Niektórzy decydowali się rano na zimny prysznic pod wodospadem. Parking przy campingu. Najlepsze światło na wodospad rano, gdy słońce oświetlało spływającą wodę.

wodospad w szwecji ristafallet

wodospad w szwecji ristafallet

Plaża w Byske

Plaża w okolicy Byske havsbad. Warto pospacerować wieczorem podczas białych nocy. Piękna, czysta, piaszczysta plaża. Mało ludzi, idealne miejsce do odpoczynku. Ciekawym punktem jest kamieniste molo, na końcu którego znajduje się mały, biały drewniany domek. 

atrakcje w szwecji morze i plaża szwecja byske plaża

plaża piaszczysta w szwecji szwecja byske plaża

atrakcje w szwecji morze i plaża atrakcje w szwecji morze i plaża

szwecja

Sztokholm – stolica Szwecji

Sztokholm jest piękny, niestety mam duży niedosyt z nim związany. Poświęciliśmy na niego kilka godzin, jednak pogoda nie sprzyjała I udało się nam jedynie opłynąc Sztokholm łódką wycieczkową. Później pogoda zepsuła się i musieliśmy uciekać do samochodu. W Sztokholmie większość parkingów jest płatna – my zaparkowaliśmy blisko Zamku Królewskiego w Sztokholmie i płaciliśmy ok 60SEK za godzinę. Wybraliśmy wycieczkę “Under the Bridges of Stockholm” – trwała 2:15h, a za osobę płaciliśmy 260SEK (cena obowiązuje przy rezerwacji online). Podczas rejsu zobaczysz śródmieście, Stare Miasto, Södermalm, Lilla i Stora Essingen, nową dzielnicę Hammarby Sjöstad oraz zielone parki Djurgården. 

rejs statkiem sztokholm ratusz sztokholm

sztokholm atrakcje szwecji

atrakcje w sztokholmie atrakcje w sztokholmie

Inne ciekawe miejsca w Szwecji

wycieczka do szwecji

Byliście kiedyś w Szwecji? Jakie atrakcje Szwecji i ciekawe miejsca spodobały się Wam najbardziej?

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply Monica Hein 28 września, 2019 at 16:27

  jej jak tam pieknie i malowniczo

 • Reply Veronica Lucy 28 września, 2019 at 20:50

  Nie tłumaczysz już postów na angielski?

  Pozdrawiam 🙂

  • Reply Gabriela Grębska | Kolorowa Dusza 28 września, 2019 at 21:04

   Nie wszystkie – z tymi z podróży jest mi trochę ciężej 🙂 Muszę przemyśleć jak to zorganizować, aby post był dalej przejrzysty.

 • Reply Ada 29 września, 2019 at 18:31

  Przepiękne zdjęcia!
  Nigdy nie byłam w Szwecji, ale jest wysoko na mojej liście i mam nadzieję, że już niedługo się wybiorę 🙂 Na pewno wrócę wtedy skorzystać ze wskazówek!

 • Reply Shikatemeku 1 października, 2019 at 15:41

  O kurde widoki są takie piękne że się w głowie nie mieści! ?

 • Reply грузинский ресторан Варшава 8 października, 2019 at 18:37

  Ale ten wodospad jest cudowny!:)

 • Reply Atrakcje Lanzarote - najpiękniejsze miejsca na wyspie, plan wycieczki 5 stycznia, 2020 at 17:29

  […] z innych moich podróży – koniecznie odwiedźcie zakładkę podróże. Jest Norwegia, Szwecja, Wenecja, Barcelona i wiele […]

 • Reply Michał 1 lutego, 2022 at 14:08

  W tytule jest o miastach, a na zdjęciach prawie same rzeki :).

 • Leave a Reply