shopping

Jakie są najlepsze sposoby na pielęgnację butów UGG?

22 marca, 2023

Obuwie UGG stanowi jeden z najbardziej popularnych typów butów zimowych na świecie. Ich unikalny styl, wygoda i ciepło sprawiają, że są one doskonałym wyborem na chłodne dni. Buty kalifornijskiej marki UGG posiadają charakterystyczne, miękkie futerko wewnątrz i wykonane są z naturalnej skóry owczej lub zamszu. Mimo że są głównie kojarzone z casualowym stylem, to ich popularność zatacza znacznie szersze kręgi – można je zauważyć wśród różnych grup wiekowych i ludzi preferujących różnorodne style modowe.

Jak wyczyścić buty? Czyszczenie zamsze i nubuku

Chcesz wiedzieć, jak wygląda prawidłowe czyszczenie zamszu i nubuku? Wyjaśnię ten proces w dalszej części tekstu, wykorzystując za przykład pielęgnację butów UGG. Na początek skupię się jednak na wiedzy teoretycznej, a mianowicie opiszemy po krótce, czym jest zamsz i nubuk.

Co to jest zamsz? Jak czyścić buty zamszowe?

Zamsz to delikatna skóra o miękkim włosiu po jednej stronie, a z drugiej strony gładka. Jest ona uzyskiwana z wewnętrznej strony skóry zwierzęcia – najczęściej jagnięcej, cielęcej, koźlęcej lub z dzików. Produkty zamszowe są bardziej chropowate (zamsz należy do tzw. skór szorstkich) i mniej trwałe niż te wykonane ze skóry licowej, jednakże ich przewagą są większa miękkość i elastyczność. Te cechy sprawiają, że zamsz jest powszechnie stosowany do produkcji obuwia, rękawiczek, torebek i innych akcesoriów męskich i damskich.

Ze względu na swoją delikatność buty zamszowe i inne produkty z zamszu wymagają odpowiedniej konserwacji – trzeba przyłożyć szczególną uwagę do pielęgnacji, stosując specjalne preparaty i impregnaty, które ochronią je przed wilgocią, plamami i różnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Do czyszczenia zamszu zaleca się użycie miękkiej szczotki, która pomoże usunąć zabrudzenia i przywrócić miękkość włókien. Do usuwania plam można użyć specjalnych preparatów do czyszczenia lub płynów do prania delikatnych tkanin. Przed użyciem preparatu należy jednak wypróbować go na niewidocznym obszarze, aby upewnić się, że nie uszkodzi on zamszowego obuwia. W przypadku bardzo uporczywych plam zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która ma specjalistyczne środki i wie, jak efektywnie i bezpiecznie czyścić zamszowe buty.

Co to jest nubuk? Jak wyczyścić buty nubukowe?

Mówiąc o zamszu, warto wspomnieć także o nubuku. Dlaczego? Wynika to z faktu, że nubuk to skóra zamszowa, która została lekko szlifowana z zewnętrznej strony, aby uzyskać miękkość i delikatność podobną do zamszu. Dzięki temu procesowi odsłaniane są krótkie włókna skóry, które są bardziej gęste i wytrzymałe.

Nubuk wygląda podobnie do zamszu, ale ma bardziej jednolity kolor i połyskliwą powierzchnię. Jest on często stosowany w produkcji obuwia, rękawiczek, torebek lub skórzanych kurtek. W przeciwieństwie do zwykłego zamszu nubuk jest bardziej odporny na wilgoć i plamy. Mimo wszystko nubukowe buty nadal wymagają specjalnej pielęgnacji w postaci impregnacji, która utrzyma ich wygląd i trwałość na wysokim poziomie.

Czego użyć do czyszczenia nubuku? Do tej czynności zaleca się użycie specjalistycznej szczotki lub gąbki. Ponadto można skorzystać z profesjonalnego preparatu lub rozcieńczonego w wodzie płynu do prania delikatnych tkanin. Jednak zanim rozpoczniemy czyszczenie butów z nubuku, warto wypróbować wybrane środki na niewidocznym obszarze, aby upewnić się, że nie spowodują one trwałych uszkodzeń lub zmian koloru. Po zakończeniu czyszczenia, obuwie wykonane z nubuku należy pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej (należy bezwzględnie unikać suszenia go na słońcu lub przy użyciu suszarki).

Jak czyścić buty UGG?

Aby buty UGG wyglądały jak najlepiej, należy je odpowiednio pielęgnować i czyścić. W niniejszym rozdziale dowiesz się, jak zrobić to skutecznie. Oto poradnik krok po kroku, jak wyczyścić buty zamszowe UGG:

 1. Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały: miękką szczoteczkę, wodę, specjalny preparat do czyszczenia butów UGG (można go kupić w sklepach z obuwiem lub drogeriach), ręcznik papierowy lub bawełniany ręcznik.

 2. Oczyść buty na sucho z sypkiego brudu i kurzu za pomocą miękkiej szczoteczki.

 3. Spryskaj buty delikatnie wodą (nie namaczaj ich zbyt mocno). Buty UGG najlepiej czyścić po jednej stronie na raz.

 4. Nanieś niewielką ilość preparatu do czyszczenia butów UGG na wilgotną ściereczkę lub gąbkę.

 5. Delikatnie przetrzyj całą powierzchnię buta, wykonując kolisty ruch, aż do uzyskania piany. Nie używaj zbyt dużo preparatu i unikaj mocnego naciskania, aby nie uszkodzić skóry.

 6. Po nałożeniu piany przetrzyj buty wilgotną ściereczką lub gąbką.

 7. Wyciśnij wilgotność z butów, ugnieć je i umieść wewnątrz bawełnianych skarpetek lub papierowych ręczników. W ten sposób unikniesz odkształceń butów podczas schnięcia.

 8. Pozwól butom wyschnąć w suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego nasłonecznienia. Nie susz ich w suszarce bębnowej ani na kaloryferze, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić skórę, z której wykonane są buty UGG.

 9. Po całkowitym wyschnięciu butów (suche buty są konieczne!), ponownie użyj miękkiej szczoteczki, aby przywrócić miękkość skóry.

Gdzie kupić zamszowe obuwie UGG?

UGG, czyli buty wykonane z wysokiej jakości zamszu, dostępne są w sklepie MT Collection. W aktualnej ofercie znajdują się m.in. zamszowe buty UGG dla kobiet i mężczyzn, a także inne produkty kalifornijskiego producenta. Gorąco polecamy!

buty ugg jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply michal 23 marca, 2023 at 09:02

  Dość podobnej opieki wymagają zamszowe kozaki. Świetny poradnik.

 • Reply Zośka 31 marca, 2023 at 08:14

  dzięki, wreszcie wiem jak zadbać o moje Emu. Zwykle po zimie miałam ochotę je wywalić… były w strasznym stanie.

 • Reply Stylowa 18 maja, 2023 at 19:50

  Hej fajne buty i ciekawy artykuł. Szkoda, że do wszystkeigo trzeba mieć specjalne preparaty 🙂

 • Leave a Reply