beauty

Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym

26 października, 2021
higiena jamy ustnej test szczoteczki sonicznej przy aparacie ortodontycznym

Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym

Higiena jamy ustnej zawsze była dla mnie bardzo ważna. Piękny, biały uśmiech jest moją największą wizytówką. Teraz, gdy noszę aparat ortodontyczny, muszę zwracać na nią szczególną uwagę. Po każdym posiłku resztki jedzenia zatrzymują się nie tylko między zębami, ale również na aparacie. Nie wygląda to estetycznie, a tym bardziej nie jest to dobre dla zębów. W związku z tym, zęby muszę myć dokładnie i często. Ostatnio higienę jamy ustnej ułatwiła mi szczoteczka soniczna Panasonic EW-DC12, którą otrzymałam do testów. Szczoteczka zawiera trzy wyjątkowe funkcje. Posiada bardzo drobne włosie, a wibracje soniczne wytwarzane są przez silnik liniowy. Ruchy szczoteczki odbywają się w poziomie. Powyższe funkcje powodują, że bakterie są ostrożnie usuwane z kieszonek dziąsłowych, a samo mycie jest bardziej efektywne niż standardowe.

czy warto kupić szczoteczkę soniczną Panasonic

Jak wyglądały moje początki z aparatem ortodontycznym

Aparat ortodontyczny zakładałam jednocześnie na oba łuki. Wiedziałam, że w takiej sytuacji początek może być ciężki, bo zęby zaczynają się przesuwać i dostosowywać do nowej sytuacji. Faktycznie po kilku godzinach od założenia aparatu zęby zaczęły boleć, nie dało się ich zagryźć, a tym samym jeść. Musiałam przerzucić się na jedzenie płynne – zupy, jogurty, kaszki, smoothie, jajecznicę. Gryzienie wydawało się dziwne i bolesne. Zęby musiałam myć bardzo delikatnie. Po kilku dniach udało się powoli przyzwyczaić do gryzienia, a po tygodniu ból całkiem zniknął. Teraz jedynie po wizytach kontrolnych i dokręcaniu łuków mam delikatny dyskomfort, ale to co najgorsze już jest za mną.

Co to jest szczoteczna soniczna i jak działa?

Szczoteczka soniczna w wyglądzie przypomina połączenie szczoteczki tradycyjnej z elektryczną. Rączka jest gruba, ze względu na zasilanie akumulatorowe, natomiast główka – podłużna. Szczoteczka soniczna Panasonic wykonuje 31 000 ruchów wibracyjnych na minutę, dzięki czemu mycie nią jest o wiele bardziej efektywne niż szczoteczką tradycyjną. Nie ma możliwości, aby wykonać tyle ruchów manualnie. Fale dźwiękowe wprawiają w drganie włókna, które po przyłożeniu szczoteczki do zębów idealnie czyszczą ich powierzchnię i usuwają płytkę nazębną. Co istotne szczoteczka EW-DC12 od Panasonic porusza się wzdłuż linii dziąseł. Ten poziomy ruch jest niezwykle ważny, bo pozwala na dokładne „wymiatanie” bakterii z kieszonek dziąsłowych. Standardowe szczoteczki, nawet soniczne, poruszają się najczęściej w pionie i nie radzą sobie z bakteriami nagromadzonymi przy dziąsłach.

Jak używać szczoteczki sonicznej? Nałóż pastę na szczoteczkę i zmocz ją wodą. Następnie podziel jamę ustną na cztery części – na każdą z nich przeznacz około 30 sekund. Szczoteczkę przyłóż do zębów pod kątem 45 stopni i przesuwaj po kolei po zębach, aż dojdziesz do kolejnej sekcji. Całe mycie powinno trwać około 2 minuty. Ja zaczynam od strony zewnętrznej, od tylnych zębów, a następnie przechodzę do wewnątrz. Na końcu czyszczę powierzchnię, gdzie zęby stykają się ze sobą.

Panasonic EW-DC12 szczoteczka soniczna jak działa
szczoteczka soniczna panasonic higiena jamy ustnej

Dlaczego warto wybrać szczoteczkę soniczną Panasonic?

Szczoteczka jest skuteczna w usuwaniu kamienia z kieszonek dziąsłowych dzięki swojej wysokiej szybkości i precyzyjnym wibracjom. Szczoteczka jest idealna dla osób posiadających wrażliwe dziąsła – czyli również dla mnie. Chroni ona szkliwo oraz dziąsła, nie odsłania korzeni zębów. Końcówki włosia o długości 3 mm docierają do kieszonek dziąsłowych na optymalną głębokość, dzięki czemu nie obniżają linii dziąseł. Dodatkowo szczoteczka zawiera tryb delikatny, który sprawdzi się w przypadku krwawiących, wyjątkowo czułych lub opuchniętych dziąseł. To wyjątkowa technologia, która zatroszczy się o usprawnienie higieny jamy ustnej. Zawiera funkcję pamięci trybu, która pozwala na zapamiętanie ostatnio używanego trybu. Istnieje również funkcja łagodnego startu, umożliwiająca rozpoczęcie szczotkowania z małą prędkością, w celu oswojenia się z urządzeniem. Wyświetlacz LED umieszczony na rączce informuje nas o aktualnym stanie naładowania baterii. Wystarcza na 3 tygodnie pracy, a ładuje się ją ok. 17 godzin. Szczoteczka wyposażona jest w timer, który ułatwia równomierne szczotkowanie każdej sekcji jamy ustnej.

Moje wrażenia po użyciu szczoteczki sonicznej Panasonic | Aparat ortodontyczny a higiena jamy ustnej

Szczoteczka Panasonic jest bezpieczna w użyciu podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Ma prosty, minimalistyczny wygląd, który bardzo przypadł mi do gustu. Wpasuje się do każdej łazienki! Wygodnie trzyma się ją w ręce. Już po pierwszym użyciu zauważyłam, że zęby są idealnie gładkie i doskonale oczyszczone. To, co mnie zdziwiło, to śmieszne łaskotanie od wibracji. Trzeba przyzwyczaić się do tego uczucia Dużym plusem jest dla mnie to, że resztki jedzenia z aparatu ortodontycznego są szybciej i łatwiej wymiatane. Dzięki temu o wiele wygodniej jest mi go czyścić i mam pewność, że wszystkie resztki zostaną usunięte. Jest to wyjątkowo ważne, gdyż tak, jak wspominałam na początku – zęby muszę myć po każdym grubszym posiłku, a im szybciej i efektywniej to zrobię, tym lepiej Bardzo spodobał mi się tryb delikatny – szczoteczka łagodnie masuje dziąsła, nie drażniąc ich powierzchni. Na pewno świetnie sprawdziłby się w początkach noszenia aparatu ortodontycznego lub po leczeniu/wyrywaniu zębów, kiedy cały obszar jamy ustnej jest wrażliwy i bolesny.


Jeśli chcecie zainwestować w siebie i zastanawiacie się od czego zacząć, to podstawą będzie kupno szczoteczki sonicznej. Dzięki temu zakupowi higiena jamy ustnej będzie dużo przyjemniejsza, a efektem będą piękne i zdrowe zęby. Jestem pewna, że zadbanie o nie przyczyni się do rzadszych wizyt u dentysty i większą ilością pieniędzy w portfelu.

Korzystaliście już kiedyś ze szczoteczki sonicznej? Jakie są wasze wrażenia? Jaki model posiadacie? Dajcie znać!

Weź udział w konkursie Panasonic i wygraj irygator! Szczegóły znajdziesz tutaj.

| współpraca z Panasonic |

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply Strony internetowe Kolbuszowa 29 października, 2021 at 22:19

  Super się czyta! Pozdrawiamy! 🙂

 • Reply Mati 26 listopada, 2021 at 08:54

  Mam ten model i jestem zadowolony 🙂

 • Reply Jagoda 27 listopada, 2021 at 06:18

  Gdzie zakładałaś aparat ?
  🙂Pozdrawiam 😊

 • Reply Adrianna 28 listopada, 2021 at 18:49

  Ja używam standardowej szczoteczki manualnej z miękkim włosiem i sprawdza się bardzo dobrze!

 • Reply Ania Kraków 15 lutego, 2022 at 15:25

  Bardzo przydatny wpis, jako iż córka przymierza się do aparatu.

 • Leave a Reply