podróże wyróżnione

Zalipie – malowana wieś w Małopolsce – pomysł na weekend w Polsce

15 maja, 2020
zalipie malowana wieś w polsce

Zalipie – malowana wieś w Małopolsce

Cześć! Ostatni weekend był gorący, więc nie mogliśmy siedzieć bezczynnie w domu i wybraliśmy się na wycieczkę. Naszym kierunkiem do zwiedzania było Zalipie – malowana wieś w Małopolsce, w okolicach Tarnowa. Z Rzeszowa mieliśmy około 100 km do pokonania. Zalipie uznawane jest za najpiękniejszą wioskę w Polsce.

malowana wieś zalipiepomysł na wyjazd weekendowy w Polsce zdobienia w zalipiukwiaty zalipie

Dlaczego Zalipie to malowana wieś? Skąd ta tradycja?

Wioska znana jest z kwiatowych zdobień, które są wykonywane na wielu elementach – domach, ścianach mieszkań, różnego rodzaju sprzętach, serwetkach, firanach, płotach, meblach, studniach. W skrócie – na wszystkim, na czym się tylko da 🙂 Historia zdobień sięga 100 lat wstecz, kiedy to kobiety starały się utrzymać czystość w chatach z okopconymi ścianami. Wymyśliły sposób, aby malować “packi” sadzą, na pobielonych wapnem ścianach. W późniejszym czasie zdobienia przeniosły się na podmurówkę – dziewczęta malowały jasne packi na ubrudzonych fundamentach. Technika z czasem ewoluowała i zamiast czarno-białych zdobień pojawiły się piękne, kolorowe kwiaty.

malowana wioska zalipiefolkowe ozdoby kwiatowezalipie piękne miejsca w małopolsce zalipie folkowe ozdobytradycyjne kwiatowe wzory w zalipiuzalipie weekendowa wycieczka

Atrakcje w Zalipiu

Dom Malarek

Powstał z inicjatywy Felicji Curyłowej i miał być miejscem spotkań, wymiany doświadczeń lokalnych malarek. Aktualnie Dom Malarek jest ośrodkiem artystów z całego Powiśla Dąbrowskiego. Malarki aktywnie działają rozwijając swoją pasję, ozdabiają różne przedmioty dla celów turystyki i tym samym promują Zalipie. W ośrodku odbywają się warsztaty – szczegóły znajdziecie na tej stronie internetowej. W trakcie warsztatów można nauczyć się malować motywy zdobnicze, jak wykonać swój pędzel.

W Zalipiu wiosną (po Bożym Ciele) każdego roku odbywa się konkurs „Malowana Chata”, gdzie wybierane są najpiękniej pomalowane obejścia. Oceniane są wrażenia artystyczne, wkład pracy, nowatorstwo oraz oryginalność. Tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

dom malarek zalipie

zalipie dom malarek zdobienia zalipie

Zagroda Felicji Curyłowej

To właśnie Felicja Curyłowa, znana zalipiańska malarka, rozpromowała Zalipie jako centrum ludowego malarstwa. Budynki zostały zachowane w identycznej postaci, jak za życia malarki. Obok chaty Felicji znajduje się dom malarki i poetki Stefanii Łączyńskiej oraz chata biedniacka pokryta strzechą. Wstęp do muzeum kosztuje 5zł – ulgowy, 8zł – normalny. Szczegółowe godziny otwarcia znajdziecie na stronie Zagrody.

zalipie atrakcje atrakcje w zalipiu

Zagroda felizji curyłowej w zalipiu

Zagroda felizji curyłowej w zalipiu Zagroda felizji curyłowej zalipie

Zagroda felizji curyłowej w zalipiu


Inne ciekawe miejsca w Zalipiu:

Kościół św. Józefa Oblubieńca w Zalipiu: Murowany z cegły kościół, którego wnętrze zostało ozdobione zalipiańskimi, malowanymi kwiatami. W środku znajduje się kaplica św. Błażeja, w której można zobaczyć ręcznie haftowane ornaty oraz malowane kwiaty na ścianach. Kościół jest dostępny dla zwiedzających.

Zwiedzanie domu: jeśli chcecie zobaczyć wnętrze zalipiańskiego domu, to warto zajrzeć do domu nr. 175. Pani Danuta Dymon chętnie opowiada o Zalipiu i jego tradycji.

Nocleg: Jeśli nie mieszkacie w okolicach, możecie poczuć się jak miejscowi i  przenocować w agroturystyce “Gościna u Babci“. Dla gości udostępniona jest stara, malowana chata.

ciekawe miejsca w polsce

zdobienia zalipiańskie kaczki

Warto wspomnieć, że Zalipie to prawdziwa wieś, w której mieszkają i żyją normalni ludzie. Są osoby, które pozwalają na zwiedzanie domów, jednak warto uszanować innych mieszkańców i ich prywatność. Turystyka w tym miejscu dopiero się rozwija.

Polecam zostawić samochód na uboczu i przespacerować się po wiosce w poszukiwaniu kwiatowych zdobień. Domki nie znajdują się w jednym skupisku, często są oddalone od siebie, schowane, dlatego trzeba poświęcić chwilę na poszukanie ich.

Ważna informacja: Na chwilę obecną z powodu koronawirusa Zagroda (Muzeum) i Dom Malarek są zamknięte. Warto śledzić informacje na bieżąco jeśli będziecie chcieli odwiedzić Zalipie.

wisteria


Słyszeliście wcześniej o Zalipiu? A może już tam byliście? 🙂 Jeśli znacie podobne, urokliwe miejsca w Polsce – koniecznie napiszcie namiary w komentarzu.

You Might Also Like

13 komentarzy

 • Reply Angelika 15 maja, 2020 at 12:20

  Aż nie wierzę, że naprawdę te domki są tak pięknie pomalowane 🙂 Muszę odwiedzić tę wieś, bo marzę o takich zdjęciach.

 • Reply Pojedztam.pl 15 maja, 2020 at 16:40

  Ale śliczne miejsce, jesteśmy przekonane, że na pewno by nam się tam podobało!

 • Reply mamaPatrzy 16 maja, 2020 at 19:55

  Tam jest poprostu przepieknie, no cudowne miejsce 🙂

 • Reply michal 16 maja, 2020 at 22:16

  Domy w stylu wschodnim, nasze kresy, Białystok. Do niedawna w Białymstoku było sporo takich domków. Masz piękne włosy. Ładna sukienka i buty.

 • Reply Monica Hein 19 maja, 2020 at 00:45

  Jak tam slicznie!

 • Reply Gingerheadlife 20 maja, 2020 at 14:21

  Ale tam jest pięknie 🙂

 • Reply Agnieszka 28 maja, 2020 at 09:52

  Oh przecudne miejsce! A mówią, że w Polsce nie ma co zwiedzać…

 • Reply Tola 5 czerwca, 2020 at 13:40

  raj na ziemi :)) nawet nie wiedziałam ze takie miejsca istnieją

 • Reply Joanna 25 października, 2020 at 15:26

  Cudowne miejsce! <3 Oby udało mi się tam wybrać w najbliższym czasie. Pozdrawiam cieplutko!

 • Reply Janek 9 listopada, 2021 at 21:26

  Bardzo ładne ogrody, sam lubię prace w ogrodzie, nie mam jednak cierpliwości i zawsze mam gotowy zestaw do uprawy roślin, ale zawsze podziwiam wszystkich którzy mają takie piękne ogrody, może mi też się kiedyś uda.

 • Reply wyślij kwiaty 22 listopada, 2021 at 12:58

  Bardzo ciekawy wpis, przeczytałem jednym tchem i czekam na kolejne, oby więcej takich ciekawostek.

 • Reply Nawozy Plagron 3 kwietnia, 2023 at 17:33

  Obrazy jak z bajki, dużo bym dał żeby spędzić tam chociaż jeden dzień, przypomina mi się dzieciństwo i czas w którym zajmowałem się nawożeniem roślin z moim tatą

 • Leave a Reply